Jak se změní pracovní trh po koronaviru a jaká je aktuální situace v ČR a na Slovensku?

Koronavirus SARS-CoV-2 je aktuálním tématem číslo jedna napříč celým světem. Novým typem koronaviru nakazili lidé ve více než 200 státech a počet nakažených je k 17.4.2020 je téměř 1 500 000 (sledujte aktuální informace na worldometers.info/coronavirus/).

Koronavirus SARS-CoV-2 je aktuálním tématem číslo jedna napříč celým světem. Novým typem koronaviru nakazili lidé ve více než 200 státech a počet nakažených je k 17.4.2020 je téměř 1 500 000 (sledujte aktuální informace na worldometers.info/coronavirus/). Na šíření koronaviru reagují státy celou řadou opatření včetně uzavření hranic nebo celoplošné karantény. Jaké kroky podnikla slovenská a česká vláda k tomu, aby podpořila pracovní trh a jak se změní trh práce po pandemii koronaviru?

Aktuální situace v České republice

Česká republika hlásila první nakažené koronavirem 1. 3. 2020. K dnešnímu dni přesahuje počet nakažených 6 400 a doposud si koronavirus v České republice vyžádal více než 170 obětí. Jak Česká republika zahájila boj s koronavirem? Uzavřela hranice a v pondělí 16. 3. vyhlásila celoplošnou karanténu, o dva dny později pak zavedla povinnost nosit roušky.

Opatření podporující trh práce v ČR

Vláda České republiky po vyhlášení celoplošné karantény přistoupila k řadě opatření, která mají pomoci zaměstnavatelům, zaměstnancům i živnostníkům postiženým koronavirem.

Kurzarbeit

Takzvaný kurzarbeit je opatření určené zaměstnavatelům, jejichž činnost byla ohrožena v důsledku šíření koronaviru. Těmto firmám bude vláda poskytovat příspěvek na mzdy zaměstnanců ve výši 60 až 80 procent.

Na co mají nárok OSVČ?

OSVČ mají v současnosti odpuštěné minimální zálohy na zdravotním a sociálním pojištění na půl roku. Vláda pozastavila povinnost elektronické evidence tržeb, prominula zálohu na daň z příjmů a schválila ošetřovné ve výši 424 Kč za den.

Schválila také jednorázový příspěvek ve výši 25 000 Kč pro všechny OSVČ, jejichž činnost je zasažená pandemií.

Živnostníci a podnikatelé, které opatření kvůli koronaviru připravila o příjmy, dostanou po jednorázovém příspěvku 25 tisíc korun další peníze: za květen jim stát pošle 15 tisíc korun.

Prominutí pokut

Vláda také schválila prominutí pokut za opožděné podání kontrolního hlášení, opožděné podání přiznání k DPH a opožděné podání přiznání k DPPO a DPFO, pokud daňový poplatník prokáže důvody související s koronavirem.

Splátky úvěrů a úrokové sazby

Bankovní rada ČNB snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 % na 1 % a banky až na půl roku zastaví povinnost splácení úroků a hypoték.

Aktuální situace na Slovensku

Situace na Slovensku se podle aktuálních čísel vyvíjí lépe než v České republice. Pandemie koronaviru se na území Slovenské republiky začala šířit 6. 3. 2020, kdy byl první potvrzený případ v Bratislavském kraji.

Doposud aktuální počet nakažených přesáhl hranici 1 000. V současnosti také Slovenská republika hlásí pouze jednotky obětí koronaviru. Slovensko uzavřelo hranice, školy a letiště 12. 3. 2020.

Opatření podporující trh práce na Slovensku

Na Slovensku opatření přímo ohrozila 15 660 firem s celkovým ročním obratem 8,771 miliardy euro. Kromě toho koronavirus zasáhl na Slovensku přes 93 % živnostníků a drobných podnikatelů. Vyplývá to z průzkumu platformy Wilio.sk a Slovenského živnostenského svazu. Celkem 36 %  jich zcela přerušilo živnost, dalších 57 % se potýká s vážnými problémy s poptávkou.

Podle odborníků budou těmito opatřeními nejvíce zasaženy firmy podnikající v dopravě, cestovní kanceláře, sázkové kanceláře, hotely a pohostinství. Firmy, které nabízí své služby online a některé e-shopy těží z toho, že kromě potravin, drogerie a léků jsou kamenné obchody uzavřené. Jak se Slovensko rozhodlo těmto nejvíce zasaženým firmám a dalším zaměstnavatelům, zaměstnancům a drobným živnostníkům pomoci?

Lex korona

Slovenská vláda představila zákon o mimořádných opatřeních ve finanční oblasti, takzvaný „Lex corona“.

Zákon, který je účinný od 4. dubna 2020, přináší několik mimořádných opatření. Jeho cílem je v souvislosti s koronavirem vytvořit podmínky, které zajistí pomoc a podporu obyvatelům a zmírní negativní dopady pro podnikatele i zaměstnance. Zákon například upravuje lhůtu pro podání daňových přiznání, hlášení o vyúčtování daně nebo odklad splatnosti dlužné daně.

Příspěvek pro podnikatele

Stát zavádí příspěvek pro podnikatele, kterým klesly tržby v důsledku koronaviru. Na finanční podporu dosáhnou nejen podnikatelé, kteří museli uzavřít provozovny, ale i ostatní podnikatelé, u nichž došlo k poklesu tržeb. Výše příspěvku se bude odvíjet od poklesu tržeb.

Odklad splátek hypoték a spotřebitelských úvěrů

Slovenský ministr financí Eduard Heger v pátek 3. 4. oznámil, že mají občané, malé a střední podniky možnost odložit splátky úvěrů až o devět měsíců. Podle slov ministra je celý proces velmi jednoduchý a stačí elektronicky vyplnit jediný formulář.

Kurzarbeit na Slovensku chybí

Zatímco v ČR k takzvanému kurzarbeitu přistoupili, na Slovensku zatím chybí. I přesto, že vláda schválila sedm ekonomických opatření, chybí mezi nimi plošné opatření pro všechny firmy.

Podle rakouského experta Wilfrieda Serlese je proplácení 80 % mezd zaměstnanců v povinně zavřených firmách nedostatečné, protože pomoc potřebují i firmy, které přišly o zakázky, a musí se tedy uchýlit k propouštění zaměstnanců. Například v Rakousku kurzarbeit funguje tak, že vláda nabízí náhradu příjmů od 80 do 90 % čistého příjmu.

Nezaměstnanost na Slovensku v souvislosti s koronavirem

Na začátku dubna 2020 je míra evidované nezaměstnanosti na Slovensku 5,05 %. Předpokládá se však, že by měla míra nezaměstnanosti vzhledem k současným opatřením proti koronaviru, poklesu poptávky a snižování produkce stoupat.

K poklesu zaměstnanosti má podle slov analytičky Jany Glasové docházet především v průmyslu a sektoru služeb. Pro stanovení přesných čísel je však dle jejích slov příliš brzy.

Co se bude dít, až koronavirus skončí?

Téměř každý si díky aktuální situaci pokládá otázku, co se bude dít, až se pandemii podaří potlačit nejen v konkrétních zemích, ale ideálně na celém světě.

Podle slov některých odborníků nic nebude jako dřív. V současné době nikdo nedokáže odhadnout přesně, jaké budou škody.

Počínající ekonomická krize se nedá dle názorů ekonomů srovnat s hospodářskou krizí v roce 2008, protože nikdo netuší, co způsobí zavření hranic, škol, obchodů a malých i velkých firem. Pro srovnání nákaza SARS z roku 2002 stála světovou ekonomiku zhruba 40 miliard dolarů.

Digitalizace prodejen

Na Slovensku, jehož ekonomika v minulých letech rostla rychleji, se předpokládá recese. Na tuto situaci je tedy nutné reagovat pružně a přizpůsobit se okolnostem. Už nyní pandemie spustila podle podnikatele Jaroslava Řasy nejrychlejší digitalizaci všech dob a lidé, kteří se doposud moderním technologiím vyhýbali, s nimi byli nuceni ze dne na den pracovat. Tento trend v podobě digitalizace prodejen a nabídky online služeb se očekává i do budoucna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *